Wybór zaręczynowego pierścionka to wcale nie bułka z masłem. Po pierwsze trzeba wiedzieć, jaki rodzaj biżuterii preferuje nasza wybranka. Po drugie należy znać rozmiar jej palca, by nie popełnić gafy podczas jego kupowania.
Czemu mężczyznom zdarzają się pomyłki w rozmiarze pierścionka dla narzeczonej?
Po pierwsze, bo są oni w ogromnym stresie, który w pewnym sensie zaburza logiczne myślenie. Po drugie, bo nie znają obwodu palca ukochanej i dokonują zakupu pierścionka na oko. Po trzecie, gdyż mają przy sobie niewłaściwą biżuterię wybranki, którą ona już dawno nie nosi.
Komizm sytuacji polega na tym, iż oni o tym nie wiedzą i na jej przykładzie dokonują porównań. Czasem w błąd wprowadza ich przekonanie, że jubiler na podstawie opisu wyglądu lub zdjęcia ich dziewczyny, z pewnością będzie wiedział, który rozmiar pierścionka będzie dla niej odpowiedni.
Co w sytuacji, gdy wybrany przez nich pierścionek, okazuje się za duży?
Wtedy pozostają im dwa wyjścia. Pierwsze to takie, by dyskretnie wymienić rozmiar pierścionka na mniejszy u jubilera. Nie zawsze jest to możliwe, gdyż akurat takiego rozmiaru nie ma na stanie sklepu. Albo odpowiedni rozmiar pierścionka jest akurat nie w takim fasonie, jaki wymarzyła sobie przyszła Panna Młoda. Drugie to próba samodzielnego zmniejszenia biżuterii, która nie zawsze niestety kończy się sukcesem.
Jak zmniejszyć pierścionek, by go nie uszkodzić?
Przede wszystkim tę skomplikowaną czynność warto powierzyć profesjonalistom. Jubiler z pewnością będzie to umiał zrobić to tak, by nie zniszczyć biżuterii i przy okazji przywrócić jej dawny blask i połysk.
W zmniejszaniu pierścionka chodzi głównie o pozbycie się nadmiaru kruszcu w taki sposób, by pierścionek udało się ponownie idealnie zespolić, oczyścić i wypolerować. Niestety nie każdy pierścionek da się od ręki zmniejszyć. Te z kamieniami szlachetnymi wymagają niestety większego nakładu pracy.
Czy to oznacza, że nie da się zmniejszyć pierścionka samemu?
W przypadku zwyczajnych, nieoryginalnych pierścionków jest taka możliwość. Po pierwsze są one nieco bardziej plastyczne. Po drugie nie ryzykuje się, że wraz z pierścionkiem uszkodzi się drogocenny kamień. Można na przykład spróbować sztuczki z klejem, pistoletem i kartką papieru.
W wyniku pokrycia pierścionka dużą warstwą kleju sprawia on wrażenie mniejszego i ciaśniejszego. Dobrze dobrany zaręczynowy podarek powinien swobodnie przejść przez palec wybranki i dość pewnie i stabilnie na nim osiąść. Tylko wtedy jest szansa, że go nigdzie nie zgubi.