Miód znany jest ze swoich właściwości leczniczych. Najczęściej stosowany jest w leczeniu przeziębienia i grypy. Miód to nie tylko dobre źródło witamin i minerałów, ale również dobry produkt stosowany podczas odchudzania.
Jaki miód na odchudzanie?
W procesie odchudzania powinniśmy wyeliminować cukier rafinowany, który wnosi do naszej diety jedynie kalorie. Alternatywą dla klasycznego cukru jest miód. W kilogramie tego produktu jest około 3200-3300 kcal, a w przypadku cukru jest to 4000 kcal. Dzięki temu, że zastąpimy cukier miodem będziemy spożywać mniej kalorii w ciągu dnia. Miód oprócz kalorii zawiera wiele cennych składników, a dodatkowo zwiększa uczucie sytości. Jest on wykorzystywany w leczeniu chorób serca, anemii, niedowagi, i reumatyzmu. Miód wykorzystujemy także w leczeniu problemów z trawieniem, podczas rekonwalescencji oraz po stosowaniu antybiotyków.
Wybierając miód na odchudzanie powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na smak. Oprócz tego warto pamiętać, że w sklepach znajdziemy wiele rodzajów miodu o różnych właściwościach. Dlatego przed wyborem warto sprawdzić jaki rodzaj będzie najlepszy w leczeniu naszych schorzeń. Dodatkowo niektóre rodzaje miodu dłużej zachowują płynną konsystencję, co ułatwia ich stosowanie. W procesie odchudzania możemy na czczo wypijać szklankę ciepłej wody z dodatkiem miodu i soku z cytryny, co pobudzi metabolizm.
Jakie są rodzaje miodu?
Miód dzieli się na 3 typy, a są to nektarowy, spadziowy i nektarowo-spadziowy. Miód nektarowy dzielimy ze względu na to, z jakich gatunków roślin pszczoły zbierały nektar. Wyróżniamy miód wielokwiatowy, gryczany, wrzosowy, lipowy, rzepakowy i akacjowy. Trzy pierwsze należą do grupy ciemnych miodów nektarowych. Pozostałe to miody jasne. Kolejną grupą są miody spadziowe. Mogą być zbierane ze spadzi drzew liściastych i iglastych. Różnią się między sobą barwą, smakiem i zapachem. Ostatnią grupą są miody nektarowo-spadziowe. W tym wypadku smak, zapach, barwa i konsystencja mogą być bardzo różne, w zależności od tego jakie rodzaje miodu zostały połączone. Większość wybiera miody nektarowe, głównie ze względu na ich słodszy smak. Jednak warto stosować różne rodzaje miodu, żeby w pełni wykorzystać jego prozdrowotne właściwości.
Jak stosować miód?
Miód powinniśmy przechowywać w temperaturze 8-15 stopni, w suchym i ciemnym miejscu. W temperaturze powyżej 42 stopni miód traci swoje właściwości. Dlatego właśnie zaleca się stosowanie miodu na zimno. Oczywiście można dodać miód do herbaty czy kawy, jednak najlepiej do takiej w temperaturze poniżej 42 stopni.